Kto bacznie śledzi media społecznościowe, tego uwadze nie umknęła na pewno akcja pod hasłem #tenyearschallenge. Chodziło o to (jak w każdym tego typu internetowym wyzwaniu), żeby dokopać się do swoich starych fotografii i zestawić którąś z nich z aktualnym zdjęciem. Wyzwanie banalne, choć dla wielu z nas – nieco kłopotliwe.
Najgorsze wcale nie było te dziesięć lat – różnica wieku, zmarszczki, kilogramy oraz przerzedzone włosy (choć w niektórych przypadkach pewnie również to…). Okazało się bowiem, że jakość naszych zdjęć sprzed dziesięciu lat jest… rozpaczliwa. Ci, co dziesięć lat temu mieli 3 lata, raczej nie emocjonowali się nadmiernie, ale osoby w kwiecie wieku już tak. Irytowały zwłaszcza fotografie, które kiedyś uznawaliśmy za profesjonalne. Czy wtedy istniało już sformułowanie „zdjęcie profilowe”…?
W każdym razie zdjęcia do CV, do dowodu osobistego czy inne fotografie uznawane przed laty za całkowicie profesjonalne, nadające się do prezentacji w sytuacjach i dokumentach oficjalnych zaskoczyły nas swoją jakością. Zaskoczyły niemile…
Co mówi o nas profesjonalne zdjęcie profilowe?
Dziesięć lat temu zdjęcie profilowe mówiło światu tylko tyle, że istniejemy, wyglądamy właśnie tak. Gdybyśmy znaleźli zdjęcie sprzed lat dwudziestu, dysonans w relacji ze współczesnymi fotografiami byłby jeszcze większy. Dziś już wiemy, że profesjonalny portret oraz profesjonalne zdjęcie profilowe to nie są fotografie, które można traktować jak zło konieczne i wykonać własnym sumptem na tle domowej białej ściany.
Nawet jeśli mamy doskonały pomysł na zdjęcie profilowe, do jego realizacji zatrudnić trzeba fachowca. Bo zdjęcie profilowe mówi o nas więcej, niż na się wydaje. Jeżeli nie wygląda na profesjonalne – pierwsza informacja udzielana przez naszą podobiznę potencjalnym klientom, kontrahentom czy pracodawcom szukającym pracownika jest taka, że na sobie oszczędzamy. Na sobie, na kreowaniu swojego własnego wizerunku. Że nam na sobie nie zależy, że nie dbamy o to, jak nas widzą inni – a tym samym, że ich nie szanujemy, wychodząc z założenia, że wygląd nie ma znaczenia.
Bylejakość emanująca ze zdjęcia profilowego na Linkedin, Facebooku czy umieszczonego w stopce maila (maila, który na domiar złego też może okazać się nieprofesjonalny…) po prostu źle o nas świadczy. Bo przecież możliwe, że byle jak podchodzimy do każdego obowiązku, relacji, wyzwania.
Dobre zdjęcie profilowe na Linkedin, do CV czy stopki maila
Tradycyjne albo kreatywne zdjęcie profilowe powstać może tylko w profesjonalnym i kreatywnym studiu fotograficznym. Nie bez powodu używa się sformułowania „wyreżyserować sesję” albo „wyreżyserować ujęcie”. Bo stworzenie idealnego zdjęcia profilowego to efekt całego spektaklu, rozluźnić i potrafić uchwycić najkorzystniej. To właśnie oznacza „fotograf – człowiek, który widzi”. Ze starcia zdjęcie profilowe vs rzeczywistość obronną ręką musi wyjść ta ostatnia. Oznacza to, że na najbardziej nawet kreatywnym zdjęciu profilowym musimy być do siebie podobni, ale jednocześnie mamy być najlepszą wersją siebie.
Tylko zespół profesjonalistów jest w stanie taką wersję stworzyć, wyreżyserować i obfotografować. Indywidualne zdjęcia profilowe powinny być traktowane jako nasza wizytówka. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne Badania dowodzą, że na zainteresowanie kogoś swoją osobą masz… 11 sekund. Rzut oka na zdjęcie profilowe, mózg skanuje dane i decyduje czy jesteś sympatyczny i wiarygodny.
Dobre zdjęcia profilowe na Linkedin, do CV czy stopki maila są więc nie mniej ważne, niż wszelkie inne informacje o tobie, których udzielasz na piśmie. Czasem to właśnie fotografia decyduje o tym, że rekruter zdecyduje się przeczytać akurat twoje CV.
Dlaczego profesjonalne zdjęcie jest tak ważne
Jak ważne jest zdjęcie profilowe, wykonane przez profesjonalnego fotografa, potwierdza Mariusz Bombik, Specjalista ds. sprzedaży w Okam Capital Group:
Szukałem nowej pracy i na początku moje CV zawierało zdjęcie zrobione przez „fotografa” który robi zdjęcia do dokumentów. Niestety odzew pracodawców nie był największy. Natomiast jak wrzuciłem do CV zdjęcie zrobione przez Radka, dostałem dwa razy więcej zaproszeń na interview i dość szybko znalazłem nową pracę. Zdecydowanie polecam Radka, 100% profesjonalizm. Najlepszą rekomendacją dla Niego są jego prace. Wystarczy obejrzeć jego portfolio.